Wpis bloga

Prudential - Hotel Warszawa
Prudential - Hotel Warszawa

Budynek w latach 30 ubiegłego wieku był symbolem nowoczesnej Warszawy. Początkowo miał mieć 11 pięter, jednakże architekci biorąc pod uwagę bliskie sąsiedztwo innych budynków o różnej wysokości (2-6 pięter), zdecydowali, aby wieżowiec miał 16 pięter, aby podkreślić jego odpowiedni prestiż i dominację nad innymi. Finalnie jego wysokości wynosiła 66 metrów co czyniło go w ówczesnym czasie najwyższym budynkiem w Polsce i drugim w Europie.

W jego dolnej części znajdowały się pomieszczenia biurowe, a w wieży mieściły się luksusowe apartamenty. Najbardziej luksusowe mieszkania miały po 240 m² powierzchni, zajmowanej przez 6 pokojów, 3 łazienki, kuchnię i służbówkę. Nawet mniej luksusowe apartamenty miały oprócz wejścia głównego wejście dla służby i windy.

Podczas II Wojny Światowej wieżowiec został poważnie uszkodzony, m.in. podczas powstania warszawskiego. Jednak jego stalowa konstrukcja przetrwała i przez kilka lat była symbolem powojennych zniszczeń stolicy.

Budynek został odbudowany w latach 1950–1953 a budynek rok później otrzymał nową funkcję hotelu „Warszawa” z 375 pokojami (pokoje jednoosobowe, dwuosobowe, 1 apartament), restauracjami, kawiarnią i klubem nocnym – w tej formie hotel funkcjonował do 2002 roku.

Następnie przechodził kapitalny remont i obecnie znajduje się tam jeden z najbardziej prestiżowych hoteli w Warszawie.

Zapraszamy do naszych apartamentów https://www.capitalapart.pl/ w Warszawie i Poznaniu.


Ciekawe miejsca 2020-09-21 1396

';