Wpis bloga

Pierwsze hotele i noclegi
Pierwsze hotele i noclegi

Pierwszymi hotelami były karczmy. Można bylo w nich przenocować już od wczesnego średniowiecza. Już pierwsze nocowanie na posadzce i słomie w izbie w karczmie - było "luksusowe" w porównaniu ze spaniem pod gołym niebem przy ognisku na polanie w lesie. Poziom bezpieczeństwa wędrowca w takiej karczmie był wyższy niż pod gołym niebem :) . Nie groziły mu to leśne drapieżniki, to deszcz, mokra ziemia, wilgoć i wiatr. A i zbójcy też nie. Choć nieostrożnym będąc - dobytek i w karczmie śpiąc nocą można było łatwo przez nieuwagę stracić.
A pod koniec średniowiecza w większych karczmach funkcjonowały już dwa jeśli nie trzy poziomy noclegów, różniące się komfortem i ceną:

na sianie w stodole

na podłodze w izbie lub na ławach

w izbie gościnnej pokotem na słomie

w izbie gościnnej w pojedynkę na sienniku

Brzmi zachęcająco, prawda? ;) A w dużych karczmach izb gościnnych bywało i dziesięć. Każda kategoria noclegu miała swoją cenę a nie każdy mógł każdego rodzaju gościny dostąpić. Ciekawe co o dzisiejszej bazie noclegowej o apartamentach i hotelach będzie się pisało za tysiąc lat. O ile w ogóle słowo pisane będzie miało jeszcze miejsce... :)


Informacje 2023-01-30 252

';