Rezerwat przyrody Las Bielański

Rezerwat przyrody Las Bielański | Sprawdź dojazd

Rezerwat przyrody Las Bielański stanowi jedno z najcenniejszych i najbardziej unikalnych miejsc w granicach Warszawy. Ta zielona enklawa, położona w północnej części miasta, jest nie tylko miejscem wypoczynku dla wielu mieszkańców stolicy, ale również świadectwem bogactwa przyrodniczego regionu. Chroniąc wiekowe drzewostany oraz siedliska wielu gatunków flory i fauny, rezerwat jest ważnym punktem na mapie ekologicznej Polski. Jego historia, związana z dawna tradycją leśnictwa oraz pragnieniem zachowania naturalnego dziedzictwa dla przyszłych pokoleń, przyciąga zarówno entuzjastów przyrody, jak i historyków.

Historia rezerwatu

Las Bielański, inaczej nazywany Lasem Bielany, to rezerwat przyrody położony w północnej części Warszawy, w dzielnicy Bielany. Jest on pozostałością dawnej średniowiecznej Puszczy Mazowieckiej. Las Bielański łączy się z Puszczą Kampinoską, do której docierają różne gatunki zwierząt, takie jak dziki, jelenie, sarny, lisy, zające, a nawet łosie. W lesie tym gniazduje 40 gatunków ptaków, a celem jego ochrony jest zachowanie wartości społecznych i krajobrazowych, w tym fragmentu skarpy wiślanej.

Początki Lasu Bielańskiego są związane z historią średniowiecznej wsi Polków, która była własnością książęcą. W XVII wieku powstał tu zespół klasztorny kamedułów na Bielanach. Od tego samego wieku las stał się miejscem zabaw i wypoczynku mieszkańców Warszawy. W czasie rozbiorów w pobliżu powstało osiedle dla rodzin carskich żołnierzy, a w 1930 roku las został włączony do miasta. W 1973 roku, w celu ochrony unikatowej przyrody, utworzono rezerwat.

Budowa i rzeźba terenu

Las Bielański charakteryzuje się urozmaiconą rzeźbą terenu, na której wyróżnia się cztery tarasy. Te tarasy przypominają czterostopniowe schody obniżające się w kierunku Wisły. Najwyżej położony taras, taras bielański, to fragment równiny polodowcowej porośniętej grądem wysokim. W jego obrębie znajduje się dolina erozyjna wykorzystywana przez Potok Bielański. Kolejne tarasy to: taras pradoliny Wisły, taras nadzalewowy i taras zalewowy. Każdy z nich ma swoje unikalne cechy i jest ważny dla różnorodności biologicznej rezerwatu.

Co można zobaczyć w Lesie Bielańskim?

Rezerwat przyrody Las Bielański jest prawdziwą skarbnicą dla miłośników przyrody. Na jego terenie rozciąga się wiekowy drzewostan, w którym dominują buki, dęby oraz graby. Spacerując leśnymi ścieżkami, można podziwiać monumentalne drzewa, niektóre z nich liczą sobie nawet ponad 200 lat. Wielu z nich objętych jest specjalną ochroną jako pomniki przyrody.

Jednak to nie tylko drzewa przyciągają odwiedzających do Lasu Bielańskiego. Obszar ten obfituje w liczne gatunki ptaków, zarówno tych osiedlających się na stałe, jak i przelotnych. Wśród nich warto wypatrywać takich gatunków jak: dzięcioły, kowaliki, czy puszczaki. Dla entuzjastów ornitologii jest to idealne miejsce do obserwacji i słuchania ptasiego śpiewu.

Rezerwat stanowi także schronienie dla wielu gatunków ssaków. Z racji bliskości miasta, spotkanie tu dzika czy jelenia jest rzadkością, ale za to można tu napotkać sarny, lisy, a także liczne gryzonie i małe ssaki. Równie bogata jest flora rezerwatu. Wiosną podziwiać można tu kwitnące konwalie, zawilce czy żonkile. Latem las rozkwita w pełni, a jesienią zachwyca intensywność barw i zapachami grzybów.

Dla tych, którzy interesują się historią, Las Bielański kryje również pewne tajemnice. Znajdują się tu resztki dawnych umocnień i schronów z czasów II wojny światowej, które są świadectwem burzliwej historii tego regionu. Kilka wyznaczonych ścieżek przyrodniczych umożliwia bliższe poznanie tego niezwykłego miejsca. Tablice edukacyjne rozmieszczone w strategicznych punktach dostarczają cennych informacji o flory i faunie rezerwatu, a także jego historii i znaczeniu dla ekosystemu.

Biuro w Warszawie

ul. Pokorna 2 lok. U15A (obok klatki 15)
00-199 Warszawa, woj. mazowieckie

Tel.: +48 (22) 635 38 38
Tel.: + 48 608 09 35 10
E-mail: info@capitalapart.pl

Warszawa – opis miasta

Pałac w Wilanowie – Sprawdź dojazd

Lotnisko Chopina w Warszawie – Sprawdź dojazd

Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej w Warszawie – Sprawdź dojazd

Cytadela Warszawska – Sprawdź dojazd

Warszawskie Powązki – Sprawdź dojazd

Kolumna Zygmunta III Wazy w Warszawie – Sprawdź dojazd

Bulwary nad Wisłą w Warszawie – Sprawdź dojazd

Pomnik Syrenki na Starówce – Sprawdź dojazd

Pomnik Małego Powstańca w Warszawie – Sprawdź dojazd

Park Bródnowski w Warszawie – Sprawdź dojazd

Hangar 646 – Park Trampolin – Sprawdź dojazd

Pałac Brühla w Warszawie – Sprawdź dojazd

Magic Mind Museum – Sprawdź dojazd

Muzeum Neonów – Sprawdź dojazd

Trakt Królewski – Sprawdź dojazd

Wystawa figurek LEGO w Warszawie – Sprawdź dojazd

Centrum Nauki Kopernik – Sprawdź dojazd

Ogród Zoologiczny w Warszawie – Sprawdź dojazd

Pałac Mostowskich – Sprawdź dojazd

Plac marsz. Józefa Piłsudskiego – Sprawdź dojazd

Be Happy Museum w Warszawie – Sprawdź dojazd

Park Skaryszewski w Warszawie – Sprawdź dojazd

Park im. Stefana Żeromskiego w Warszawie – Sprawdź dojazd

Teatr Komedia w Warszawie – Sprawdź dojazd

';