Ogród Zoologiczny w Warszawie

Ogród Zoologiczny w Warszawie | Sprawdź dojazd

Warszawski Ogród Zoologiczny, położony nad malowniczym brzegiem Wisły, jest jednym z najstarszych i najbardziej cenionych ogrodów zoologicznych w Polsce. Jego historia, pełna pasji do ochrony dzikiej przyrody i edukacji ekologicznej, przeplata się z ważnymi wydarzeniami w dziejach stolicy. Ogród nie jest tylko miejscem, gdzie można podziwiać egzotyczne gatunki z różnych zakątków świata, ale również przestrzenią, która uczy szacunku do przyrody i podkreśla znaczenie zachowania bioróżnorodności. Wchodząc przez główne wrota, odwiedzający przenoszą się w inny świat - świat, gdzie dzikie zwierzęta są na wyciągnięcie ręki, a przygoda czeka za każdym zakrętem.

Historia Miejskiego Ogrodu Zoologicznego im. Antoniny i Jana Żabińskich w Warszawie

Miejski Ogród Zoologiczny im. Antoniny i Jana Żabińskich w Warszawie, położony przy ul. Ratuszowej 1/3 w dzielnicy Praga-Północ, jest jednym z najważniejszych ogrodów zoologicznych w Polsce. Ogród został otwarty w 1928 roku i początkowo zajmował powierzchnię 12 ha, posiadając około 500 okazów zwierząt. Warszawa przez długi czas nie miała właściwego ogrodu zoologicznego. Dopiero w 1926 roku, dzięki staraniom Mieczysława Pągowskiego, otwarto zwierzyniec na ul. Koszykowej. Jednak już rok później, w 1927 roku, podjęto decyzję o utworzeniu Miejskiego Ogrodu Zoologicznego na Pradze. Ogród został oficjalnie otwarty 11 marca 1928 roku.

Wojna przyniosła ogromne straty dla ogrodu. W 1939 roku, ze względów bezpieczeństwa, personel musiał odstrzelić wiele zwierząt, w tym drapieżniki i słonia Jasia. Po kapitulacji Warszawy, Niemcy wywieźli najcenniejsze okazy, w tym słonicę Tuzinkę. W czasie wojny, dyrektor ogrodu, Jan Żabiński wraz z żoną Antoniną, udzielali pomocy Żydom, co stało się tematem filmu "Azyl".

Po wojnie podjęto decyzję o odbudowie zoo. W 1948 roku ogród został ponownie otwarty z 150 okazami zwierząt. W kolejnych latach ogród rozwijał się, powstawały nowe obiekty, a liczba zwierząt wzrastała. W 1990 roku ogród wraz z parkiem Praskim został wpisany do rejestru zabytków. Na początku XXI wieku ogród zoologiczny w Warszawie przeszedł wiele modernizacji. W 1997 roku otwarto nowoczesne herpetarium, a w 2003 roku nową słoniarnię. W 2008 roku otwarto pawilon dla małp człekokształtnych, a w 2010 roku nowy obiekt dla hipopotamów i rekinów. W 2022 roku ogród zmienił swoją nazwę na Miejski Ogród Zoologiczny im. Antoniny i Jana Żabińskich w Warszawie.

Miejsca warte odwiedzenia w ZOO

Miejski Ogród Zoologiczny im. Antoniny i Jana Żabińskich w Warszawie to znana atrakcja w stolicy Polski, położona w dzielnicy Praga-Północ. Ogród został założony w 1928 roku i od tego czasu stał się domem dla wielu gatunków zwierząt. W ZOO znajdziemy Słoniarnię, która jest jedną z najnowocześniejszych w Europie i ma powierzchnię 6000 m². Mieszkały tam cztery słonie afrykańskie oraz góralki przylądkowe.

Ptaszarnia obejmuje halę wolnych lotów, gdzie można zobaczyć m.in. szpaka balijskiego, gołębiaka kasztanowatego czy korońca plamoczubego. Herpetarium to nowoczesna ekspozycja gadów, gdzie prezentowane są różne gatunki krokodyli, żółwi, węży, płazów, jaszczurek i waranów. Żyrafiarnia i małpiarnia obejmuje zewnętrzny wybieg żyraf otoczony fosą oraz miejsca dla różnych gatunków małp.

Hipopotamiarnia i rekinarium to pawilon dla hipopotamów nilowych oraz zbiornik morski z rekinami i płaszczkami. Sala bezkręgowców oferuje ekspozycję różnych gatunków bezkręgowców, takich jak liśćce, wij, skorpiony, rohatyńce i inne. Wybieg australijski podzielony jest na cztery części, przeznaczony dla kangurów oraz różnych gatunków ptaków. Akwarium to zabytkowy budynek z kolekcją ryb morskich i słodkowodnych, a baśniowe zoo obejmuje wybieg dostępny dla dzieci, gdzie mogą one nakarmić zwierzęta pod nadzorem pracownika.

Biuro w Warszawie

ul. Pokorna 2 lok. U15A (obok klatki 15)
00-199 Warszawa, woj. mazowieckie

Tel.: +48 (22) 635 38 38
Tel.: + 48 608 09 35 10
E-mail: info@capitalapart.pl

Warszawa – opis miasta

Pałac w Wilanowie – Sprawdź dojazd

Lotnisko Chopina w Warszawie – Sprawdź dojazd

Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej w Warszawie – Sprawdź dojazd

Cytadela Warszawska – Sprawdź dojazd

Warszawskie Powązki – Sprawdź dojazd

Kolumna Zygmunta III Wazy w Warszawie – Sprawdź dojazd

Bulwary nad Wisłą w Warszawie – Sprawdź dojazd

Pomnik Syrenki na Starówce – Sprawdź dojazd

Pomnik Małego Powstańca w Warszawie – Sprawdź dojazd

Park Bródnowski w Warszawie – Sprawdź dojazd

Hangar 646 – Park Trampolin – Sprawdź dojazd

Pałac Brühla w Warszawie – Sprawdź dojazd

Magic Mind Museum – Sprawdź dojazd

Muzeum Neonów – Sprawdź dojazd

Trakt Królewski – Sprawdź dojazd

Wystawa figurek LEGO w Warszawie – Sprawdź dojazd

Centrum Nauki Kopernik – Sprawdź dojazd

Pałac Mostowskich – Sprawdź dojazd

Plac marsz. Józefa Piłsudskiego – Sprawdź dojazd

Be Happy Museum w Warszawie – Sprawdź dojazd

Park Skaryszewski w Warszawie – Sprawdź dojazd

Rezerwat przyrody Las Bielański – Sprawdź dojazd

Park im. Stefana Żeromskiego w Warszawie – Sprawdź dojazd

Teatr Komedia w Warszawie – Sprawdź dojazd

';