Park im. Stefana Żeromskiego w Warszawie

Park im. Stefana Żeromskiego w Warszawie | Sprawdź dojazd

Warszawa, choć znana z nowoczesnej architektury i szybkiego tempa życia, skrywa w sobie wiele zielonych zakątków, które stanowią prawdziwe płuca miasta. Jednym z tych miejsc, będących azylem dla mieszkańców poszukujących chwili wytchnienia od miejskiego zgiełku, jest Park im. Stefana Żeromskiego. Nazwany na cześć jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy, park ten jest nie tylko miejscem relaksu, ale również ważnym punktem kulturalnym stolicy. Położony w sercu dzielnicy Żoliborz, otoczony przedwojenną zabudową, oferuje wspaniałą atmosferę i wiele atrakcji dla osób w każdym wieku.

Historia Parku

Park został założony w latach 1925–1932 z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Żoliborza na terenach wokół fortu Sokolnickiego. W trakcie jego urządzania zatrudniono około 600 bezrobotnych, dzięki środkom z budżetu państwa. Pozostałe koszty urządzenia parku, w tym budowę ogrodzenia, pokryło Towarzystwo Przyjaciół Żoliborza. Projektantami parku byli Leon Danielewicz i Stanisław Zadora-Życieński. W parku znajduje się fontanna z rzeźbą "Dziewczyna z dzbanem" autorstwa Henryka Kuny, która stała się jednym z symboli Żoliborza. Park został oficjalnie otwarty 23 czerwca 1932 roku. W czasie II wojny światowej park był miejscem pochówków poległych i został częściowo zniszczony. Po wojnie przeszedł rekonstrukcję, a w latach 2003–2005 został zmodernizowany.

Kamienie upamiętniające

W parku znajduje się kilka kamieni upamiętniających, które mają na celu przypominanie ludziom o ważnej i burzliwej historii Polski. Podczas spaceru można więc trafić na kamień upamiętniający 15. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Kamień ten został umieszczony w parku jako przypomnienie o ważnym momencie w historii Polski, kiedy to po 123 latach rozbiorów kraj odzyskał niepodległość w 1918 roku. Oprócz niego można również zobaczyć kamień upamiętniający 75. oraz 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Kamień upamiętniający Jacka Kuronia

Oprócz kamieni upamiętniających odzyskanie niepodległości przez Polskę, można również zobaczyć ten, upamiętniający Jacka Kuronia. Jacek Jan Kuroń był polskim politykiem, historykiem, działaczem czerwonego harcerstwa, jednym z przywódców opozycji w okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz współzałożycielem Komitetu Obrony Robotników. Co więcej, był kawalerem Orderu Orła Białego. Pełnił funkcję posła na Sejm X, I, II i III kadencji (1989–2001) i dwukrotnie sprawował urząd ministra pracy i polityki socjalnej: w latach 1989–1991 w rządzie Tadeusza Mazowieckiego i w latach 1992–1993 w rządzie Hanny Suchockiej. W 1995 roku kandydował na urząd prezydenta RP.

Jacek Kuroń był synem Henryka Kuronia i Wandy Rudeńskiej. W 1949 roku został działaczem Związku Młodzieży Polskiej, a w 1952 roku wstąpił do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W latach 50. uczestniczył w odbudowie Związku Harcerstwa Polskiego. W latach 60. wraz z Karolem Modzelewskim był współinicjatorem zebrań działaczy studenckich krytykujących władze PZPR. W 1964 roku napisali memoriał-broszurę krytykującą system polityczny PRL, za co zostali aresztowani i skazani na karę pozbawienia wolności. Po powstaniu "Solidarności" w 1980 roku, Kuroń stał się jednym z jej kluczowych doradców, promując ideę samorządności i demokracji parlamentarnej.

Co znajduje się w Parku?

Park im. Stefana Żeromskiego to malowniczy zakątek w warszawskiej dzielnicy Żoliborz, położony pomiędzy ulicami Adama Mickiewicza i Zygmunta Krasińskiego. Główne wejście do parku umiejscowione jest przy placu Wilsona. Park kryje w sobie wiele historycznych skarbów, w tym basztę artyleryjską fortu. W latach 2003-2005 park przeszedł gruntowną modernizację, w wyniku której powstał m.in. plac zabaw dla dzieci oraz kącik dla zakochanych z zabytkowym poidełkiem. Co więcej, park zachwyca swoją przyrodą - urozmaiconą rzeźbą terenu oraz bogatą kolekcją drzew i krzewów, w tym azalii, rododendronów i cisów. Park ten został wpisany do rejestru zabytków, co podkreśla jego wyjątkowy charakter i znaczenie dla stolicy.

Biuro w Warszawie

ul. Pokorna 2 lok. U15A (obok klatki 15)
00-199 Warszawa, woj. mazowieckie

Tel.: +48 (22) 635 38 38
Tel.: + 48 608 09 35 10
E-mail: info@capitalapart.pl

Warszawa – opis miasta

Pałac w Wilanowie – Sprawdź dojazd

Lotnisko Chopina w Warszawie – Sprawdź dojazd

Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej w Warszawie – Sprawdź dojazd

Cytadela Warszawska – Sprawdź dojazd

Warszawskie Powązki – Sprawdź dojazd

Kolumna Zygmunta III Wazy w Warszawie – Sprawdź dojazd

Bulwary nad Wisłą w Warszawie – Sprawdź dojazd

Pomnik Syrenki na Starówce – Sprawdź dojazd

Pomnik Małego Powstańca w Warszawie – Sprawdź dojazd

Park Bródnowski w Warszawie – Sprawdź dojazd

Hangar 646 – Park Trampolin – Sprawdź dojazd

Pałac Brühla w Warszawie – Sprawdź dojazd

Magic Mind Museum – Sprawdź dojazd

Muzeum Neonów – Sprawdź dojazd

Trakt Królewski – Sprawdź dojazd

Wystawa figurek LEGO w Warszawie – Sprawdź dojazd

Centrum Nauki Kopernik – Sprawdź dojazd

Ogród Zoologiczny w Warszawie – Sprawdź dojazd

Pałac Mostowskich – Sprawdź dojazd

Plac marsz. Józefa Piłsudskiego – Sprawdź dojazd

Be Happy Museum w Warszawie – Sprawdź dojazd

Park Skaryszewski w Warszawie – Sprawdź dojazd

Rezerwat przyrody Las Bielański – Sprawdź dojazd

Teatr Komedia w Warszawie – Sprawdź dojazd

';