Pałac Mostowskich

Pałac Mostowskich | Sprawdź dojazd

W sercu stolicy Polski, wśród wielu zabytkowych budynków i miejsc pełnych historii, Pałac Mostowskich wyróżnia się swoją wyjątkową przeszłością i architektoniczną klasą. Ten okazały pałac, będący świadkiem ważnych wydarzeń w historii Warszawy, jest doskonałym przykładem arystokratycznego piękna i wzniosłości epoki, w której powstał. Jego ściany kryją wiele tajemnic, a każdy krok w jego wnętrzach prowadzi przez historię, kulturę i sztukę dawnych czasów.

Historia Pałacu Mostowskich

Historia pałacu rozpoczyna się za czasów króla Augusta III. Około 1735 roku powstał piętrowy dwór, którego właścicielem był Jan Zygmunt Deybel. Po 1750 roku dwór został przekształcony w pałac. W 1762 roku właścicielem pałacu został wojewoda miński Jan August Hylzen. W 1802 roku Tadeusz Antoni Mostowski otworzył w nim drukarnię i prowadził salon literacko-muzyczny. W latach 1823–1826 pałac został gruntownie przebudowany według projektu Antonia Corazziego. Pałac stał się siedzibą wielu instytucji państwowych i odegrał ważną rolę w życiu kulturalnym i politycznym Warszawy.

W 1870 roku przeniesiono z pałacu Kazimierzowskiego galerię obrazów. Pałac pojawia się również w literaturze, m.in. w powieści "Zły" Leopolda Tyrmanda. Po I wojnie światowej pałac został odrestaurowany. W 1939 roku spłonęła jego północna część, a podczas powstania warszawskiego został zniszczony w 85%. Odbudowa pałacu rozpoczęła się w 1949 roku z przeznaczeniem na siedzibę Komendy Stołecznej Milicji Obywatelskiej. Po upadku powstania listopadowego pałac służył do celebrowania świąt rodziny cesarskiej. W 1870 roku przeniesiono z pałacu Kazimierzowskiego galerię obrazów. Pałac pojawia się również w literaturze, m.in. w powieści "Zły" Leopolda Tyrmanda.

Wygląd budynku

Początkowo pałac miał styl barokowy, ale został przebudowany w dominującym w XIX wieku stylu klasycystycznym. Jest to trzykondygnacyjny budynek wzniesiony na planie prostokąta, z dziedzińcem w środku. Najbardziej charakterystyczną częścią pałacu jest jego fronton. W centrum frontonu znajduje się ryzalit z portykiem wspartym na czterech kolumnach w stylu jońskim, który jest zwieńczony rzeźbą Orła Białego. Fasada pałacu jest dodatkowo ozdobiona trzema płaskorzeźbami autorstwa Pawła Malińskiego oraz rzeźbami stworzonymi przez Jana Norblina.

Lokalizacja Pałacu Mostowskich

Pałac Mostowskich położony jest w centralnej części Warszawy na ul. Nowolipie 2, będąc łatwo dostępnym zarówno dla mieszkańców stolicy, jak i dla turystów z innych części kraju czy ze świata. Znajduje się przy jednej z głównych arterii miasta, co sprawia, że dotarcie do niego jest komfortowe i szybkie, niezależnie od wybranego środka transportu. W otoczeniu pałacu rozciągają się inne historyczne budynki i zielone tereny, tworząc atmosferę dawnych czasów i podkreślając jego wyjątkowe miejsce w architektonicznym krajobrazie Warszawy. Lokalizacja ta, w samym sercu miasta, sprawia, że Pałac Mostowskich jest idealnym miejscem na rozpoczęcie lub zakończenie spaceru po warszawskich zabytkach.

Bliskość Pałacu Mostowskich do Ogrodu Krasińskich

Pałac Mostowskich wyróżnia nie tylko historyczny urok, ale także doskonała lokalizacja w stosunku do jednego z najpiękniejszych zakątków Warszawy - Ogrodu Krasińskich. Ten barokowy ogród, będący kiedyś częścią rezydencji Krasińskich, stanowi dziś miejsce wytchnienia i relaksu dla mieszkańców i turystów. Bliskość Pałacu Mostowskich do tego zielonego serca stolicy pozwala na łatwe połączenie zwiedzania architektonicznych perełek z chwilą odpoczynku wśród drzew, fontann i malowniczych alejek. Dla wielu odwiedzających, możliwość przechadzania się między tymi dwoma miejscami historycznymi, oddzielonymi zaledwie kilkuminutowym spacerem, stanowi idealne połączenie kultury i natury w centrum gwarnego miasta.

Biuro w Warszawie

ul. Pokorna 2 lok. U15A (obok klatki 15)
00-199 Warszawa, woj. mazowieckie

Tel.: +48 (22) 635 38 38
Tel.: + 48 608 09 35 10
E-mail: info@capitalapart.pl

Warszawa – opis miasta

Pałac w Wilanowie – Sprawdź dojazd

Lotnisko Chopina w Warszawie – Sprawdź dojazd

Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej w Warszawie – Sprawdź dojazd

Cytadela Warszawska – Sprawdź dojazd

Warszawskie Powązki – Sprawdź dojazd

Kolumna Zygmunta III Wazy w Warszawie – Sprawdź dojazd

Bulwary nad Wisłą w Warszawie – Sprawdź dojazd

Pomnik Syrenki na Starówce – Sprawdź dojazd

Pomnik Małego Powstańca w Warszawie – Sprawdź dojazd

Park Bródnowski w Warszawie – Sprawdź dojazd

Hangar 646 – Park Trampolin – Sprawdź dojazd

Pałac Brühla w Warszawie – Sprawdź dojazd

Magic Mind Museum – Sprawdź dojazd

Muzeum Neonów – Sprawdź dojazd

Trakt Królewski – Sprawdź dojazd

Wystawa figurek LEGO w Warszawie – Sprawdź dojazd

Centrum Nauki Kopernik – Sprawdź dojazd

Ogród Zoologiczny w Warszawie – Sprawdź dojazd

Plac marsz. Józefa Piłsudskiego – Sprawdź dojazd

Be Happy Museum w Warszawie – Sprawdź dojazd

Park Skaryszewski w Warszawie – Sprawdź dojazd

Rezerwat przyrody Las Bielański – Sprawdź dojazd

Park im. Stefana Żeromskiego w Warszawie – Sprawdź dojazd

Teatr Komedia w Warszawie – Sprawdź dojazd

';